Len – skarb natury w Twojej szafie!

Len – skarb natury w Twojej szafie!

Każdy, kto na bieżąco śledzi tendencje w modzie, z pewnością zauważył, że len zdecydowanie wraca do łask – choć w rzeczywistości nigdy z nich nie wyszedł. Jego niesłabnąca popularność wynika ze specyficznych właściwości sprawiających, że wykonane z niego ubrania łączą w sobie swobodny, niewymuszony styl z dużym komfortem noszenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego surowca, a także poznać inne jego zastosowania, zapraszamy do lektury!

Kulinaria, moda, kosmetologia, zdrowie – trudno znaleźć inny surowiec tak wszechstronne wykorzystywany w różnych dziedzinach życia. Zanim jednak przejdziemy do wymienia najpopularniejszych jego zastosowań, warto wspomnieć pokrótce, czym len właściwie jest. 

Len jest rośliną włóknodajną, uprawianą głównie w strefie klimatu umiarkowanego oraz w strefie subtropikalnej. Zalety tego surowca były znane starożytnym cywilizacjom; istnieją także dowody na to, że len uprawiano już w czasach prehistorycznych. W ciągu wieków następowała coraz większa mechanizacja kolejnych procesów uprawy tej rośliny, co do zasady jednak sposób jej pozyskiwania do celów przemysłowych pozostawał ten sam. Co ciekawe, do istotnych producentów lnu można zaliczyć również w Polskę, w której pola uprawne składające się z niebiesko-fioletowych kwiatów lnu przez wieki był naturalnym krajobrazem. Produkcja lnu w Polsce znacznie spadła końce XX wieku, ale obecnie rynek odbudowuje się.

Lniane ubranie, czyli ekologia, elegancja i wygoda w jednym

Niemal od zarania przemysłowego wykorzystywania lnu jednym z najważniejszych zastosowań tego surowca jest branża włókiennicza – zwłaszcza jednak w ostatnich latach len stał się równie często i chętnie wykorzystywany do produkcji odzieży jak bawełna czy poliester. O tym, że nie jest to chwilowy trend, a zjawisko świadczące o głębokiej zmianie sposobu myślenia o modzie, świadczy fakt, że na wykorzystanie tego surowca w swoich ubraniach coraz częściej decydują się znane światowe marki oraz najlepsi projektanci. W czym zatem tkwi sekret lnu jako materiału włókienniczego?

Po pierwsze, uprawa lnu jest bardziej przyjazna dla środowiska niż proces produkcji innych surowców, z których wytwarzana jest odzież. Wynika to z faktu, iż len jest surowcem roślinnym, dzięki czemu jest on w 100% biodegradowalny, do jego produkcji zaś nie wykorzystuje się aż takiej ilości szkodliwych nawozów sztucznych ani pestycydów, jak w przypadku choćby przemysłowej produkcji bawełny. Decydowanie się zatem na ubrania wykonane z naturalnych surowców, takich jak len, całkowicie wpisuje się w popularny obecnie nurt podejmowania świadomych decyzji odzieżowych.

Wybieranie odzieży lnianej niekoniecznie jednak zawsze podyktowane jest względami ekologicznymi – materiał ten uchodzi bowiem za bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o wygodę i komfort noszenia wykonanej z niego odzieży. Wszystko za sprawą specyficznej struktury jego włókien, sprawiającej, że znakomicie wchłania on wilgoć, zapewniając osobie go noszącej przyjemne wrażenie chłodu. Co więcej, utrzymanie ubrań wykonanych z lnu właściwie nie wymaga od nas żadnego zaangażowania, samoistnie układają się one bowiem w ten sposób, że prasowanie ich nie jest konieczne, chociaż – bardzo proste. Len to zatem idealny wybór, jeśli kompletujesz swoją szafę z myślą o codziennym komforcie, ale też atrakcyjnym wyglądzie, len bowiem jest materiałem który, dzięki swojej niewymuszonej elegancji, od lat nie wychodzi z mody.

Len dla zdrowia i urody

Na branży odzieżowej zastosowanie lnu się jednak nie kończy. Od lat dobroczynne właściwości tego surowca wykorzystywane są w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych, a także w zwalczaniu rozmaitych chorób i dolegliwości.

Jedną z najbardziej znanych właściwości lnu w branży kosmetycznej jest jego działanie nawilżające zatrzymuje on w organizmie wodę, dlatego kosmetyki zawierające go w swoim składzie idealnie sprawdzają się do zapewnienia skórze czy włosom odpowiedniego poziomu nawilżenia. Inna zaletą tego surowca jest fakt, iż zapobiega on nadmiernemu wydzielaniu sebum, a także chroni przed szkodliwymi promieniami UV.

Nie mniejsze znaczenie ma len w zastosowaniach leczniczych już nasze babcie znały dobroczynne działanie jego nasion, czyli tzw. siemienia lnianego, w zwalczaniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Siemię lnianie wykorzystywane jest także w leczeniu kaszlu; stosuje je się także we wszelkich chorobach skórnych, a także łagodzeniu odmrożeń i oparzeń.

Podsumowanie

Natura kryje w sobie wiele prawdziwe skarby. Jedną z nich jest bez wątpienia len – roślina mająca tak wiele różnorodnych zastosowań, że nie sposób wymienić ich wszystkich w tym artykule. Bez wątpienia jednym z najważniejszych z nich jest przemysł odzieżowy – len idealnie sprawdza się jako surowiec włókienniczy, ponieważ jest wygodny, przewiewny, łatwy do dalszego utrzymania, a ponadto nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli zależy Ci więc na podążaniu za trendami modowymi, a także podejmowaniu odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji zakupowych, postaw na naturalne rozwiązania i zaproś len do swojej szafy!

Wstecz
Preloader