Dlaczego warto nosić odzież z materiałów naturalnych? Odpowiadamy!
Chociaż od lat na rynku odzieżowym bezsprzecznie królują tkaniny sztuczne, takie jak poliester czy poliamid, ubrania wykonane z materiałów naturalnych uchodzą za wygodniejsze, a także bardziej wytrzymałe i ekologiczne. Jeśli jednak nie wiesz do końca, na czym polega różnica między materiałami sztucznymi i naturalnymi, a spoglądając na metkę zawierającą skład ubrania, czujesz się zagubiona, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem!
Każdy, kto przed zakupem jakiegoś elementu garderoby zadaje sobie trud, by sprawdzić jego metkę, z pewnością wie, jak bardzo różnorodne są materiały, które mogą znajdować się w jego składzie. Producenci odzieży często komplikują sprawę jeszcze bardziej, łącząc w jednym ubraniu kilka różnych materiałów odpowiadających za różne jego właściwości, takie jak trwałość, elastyczność czy pochłanianie wilgoci. Chcąc w jakiś sposób usystematyzować podział tkanin odzieżowych, warto zacząć od rozróżnienia ich na tkaniny pochodzenia sztucznego i naturalnego.
Materiały sztuczne i naturalne – na czym polega różnica?
Materiały sztuczne wytwarzane są w całości w ściśle kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, choć pierwotnym elementem służącym do ich produkcji są surowce naturalne, takie jak celuloza drzewna – dobrym przykładem może być tutaj wiskoza. Materiały syntetyczne z kolei, takie jak niezwykle popularny w branży odzieżowej poliester, pozyskiwane są od początku z materiałów niewystępujących w przyrodzie, takich jak ropa naftowa, następnie zaś poddawane są skomplikowanym procesom chemicznym w celu nadania im odpowiednich właściwości.
Jak sama nazwa wskazuje, tkaniny naturalne pozyskiwane są drogą naturalną – pochodzą na przykład z surowców roślinnych bądź sierści czy wydzieliny zwierzęcej. Z tego faktu wynika także, iż proces produkcji materiałów naturalnych jest o wiele bardziej ekologiczny niż ma to miejsce w przypadku tworzyw sztucznych. Materiały naturalne są bowiem biodegradowalne, a ich pozyskanie wymaga minimalnego wykorzystania szkodliwych dla ekosystemu środków chemicznych.
Za najpopularniejszy materiał pochodzenia naturalnego uchodzi bawełna, wykorzystywana do wytwarzania niemal wszystkich elementów garderoby, zarówno przez znane sieciówki, jak i ekskluzywne marki odzieżowe. Warto jednak nadmienić, że bawełna bawełnie nierówna i mimo że ten rodzaj surowca jest pochodzenia naturalnego, to masowość jego produkcji sprawia, iż jego wytwarzanie często w niewielkim jedynie stopniu różni się od dalece nieekologicznego procesu produkcji materiałów sztucznych. Dlatego, jeśli chcemy być pewni, że bawełna, którą kupujemy, jest w pełni ekologiczna, warto szukać ubrań wykonanych z tak zwanej bawełny organicznej – pochodzącej z całkowicie ekologicznych upraw, na których nie stosuje się nawozów ani sztucznych barwników, sama bawełna zbierana jest zaś ręcznie.
Innym niezwykle popularnym materiałem naturalnym pochodzenia roślinnego jest len, wykorzystywany jako surowiec do produkcji ubrań już od wieków. Warto również wspomnieć o jedwabiu – materiale pozyskiwanym z kokonu owada o nazwie jedwabnik. Tkaniny jedwabne, dzięki swojej niezwykle delikatnej i miękkiej strukturze, uchodzą za luksusowe, co znajduje odzwierciedlenie w ich wysokich cenach. Do materiałów naturalnych można również zaliczyć pozyskiwaną ze zwierzęcej sierści wełnę czy też tkaniny produkowane z konopi.
Najważniejsze zalety naturalnych materiałów
W świecie panuje powszechne przekonanie o przewadze tkanin pochodzenia naturalnego nad materiałami sztucznymi i syntetycznymi. Czy jest to prawda i na czym dokładnie ta przewaga polega?
Główną zaletą tkanin naturalnych jest ich przyjazność dla człowieka – rzadziej powodują podrażnienia, odparzenia czy alergie (wyłączając niektóre gatunki wełny). Cechy te sprawiają, że materiały naturalne są idealnym rozwiązaniem dla osób o wrażliwej skórze oraz dzieci.
Często podkreśla się także właściwości higroskopijne tkanin naturalnych – oznacza to, że materiały te wchłaniają wilgoć, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza w lecie, gdy pocimy się więcej niż zwykle. Tkaniny te ponadto, w przeciwieństwie do tkanin sztucznych i syntetycznych, przepuszczają powietrze, dzięki czemu noszenie ich jest niezwykle komfortowe.
Częstym zarzutem wobec tkanin pochodzenia naturalnego jest stwierdzenie, że są one trudniejsze w pielęgnacji niż materiały sztuczne – nic bardziej mylnego! Przede wszystkim wyróżniają się one znacznie większą trwałością, zachowują elastyczność nawet po wielu praniach; są także bardziej odporne m.in. na wysoką temperaturę podczas pasowania.
Podsumowanie
Branża odzieżowa zmienia się na naszych oczach – materiały sztuczne i syntetyczne, jeszcze do niedawna w niej dominujące coraz częściej ustępują miejsca tkaninom pochodzenia naturalnego, przyjaznym zarówno człowiekowi, jak i środowisku. Warto wiedzieć, jakie tkaniny są wytwarzane w sposób naturalny i na czym dokładnie polega ich przewaga nad materiałami sztucznymi, by podejmować mądre i świadome decyzje zakupowe.